Haber

Süryani çiftin Şırnak’ta kaybolmasıyla ilgili dava sürüyor

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde, Süryani çift Hürmüz-Şimuni Diril’in ortadan kaybolması ve Şimuni Diril’in 2 yıl önce cesedinin bulunmasıyla ilgili davanın 4’üncü duruşması görüldü.

Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Apro Diril, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tutuksuz sanıklar İsmail Yıldız ve Behçet Öztunç katılmadı.

Duruşmada sanık Diril ile koğuşta baş başa kalan EA ve KTÜ tanık olarak dinlendi. Tanıklar, sanıkla ortada geçen diyalogları koğuşta anlattı.

Duruşmaya mağdur olarak katılan çiftin 6 çocuğu, avukatları aracılığıyla sanıklar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet savcısının hazırladığı mütalaada sanıklar, olay öncesi ve sonrası 3 aylık telefon görüşme kayıtlarının içeriğine yer verdi. Savcı, sanıkların tutuklu yargılanması yönünde görüş bildirdi.

Sanık Apro Diril, savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek tahliyesini talep etti.

Mahkeme, sanık Diril’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 5 Şubat 2023’e erteledi.

Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan maktulün avukatı Nihat Öner, olayla ilgili yeni delilleri dava dosyasına sunduklarını söyledi.

Kovankaya köyünde yaşayan Hürmüz ve Şimuni Diril çiftinden 11 Ocak 2020 tarihi itibariyle herhangi bir haber alınamazken, arama çalışmaları başlatıldı. 20 Mart 2020’de Şimuni Diril’in cesedi köyden 1,5 kilometre uzakta bulundu. Hürmüz Diril hala bulunamadı.

İddianamede 3 sanık hakkında “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu