Ekonomi

Norveç Merkez Bankası faiz oranını %4,50’de tuttu, daha uzun süreli sıkılaştırmanın ipuçlarını verdi

OSLO – Norveç Merkez Bankası, analistlerin ortak beklentilerine paralel olarak bugün temel politika faiz oranını %4,50’de tutma kararı aldı. Norges Bank, mevcut sıkı para politikasının enflasyon baskılarını etkin bir şekilde yönetmek için daha önce öngörülenden daha uzun süre devam etmesi gerekebileceğini belirtti.

Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin sıkı para politikasının daha uzun bir süre devam etmesi gerektiğine işaret edebileceğini vurguladı. Bu açıklama, para politikası kurulunun Mart ayında yaptığı ve 16 yılın zirvesinde olan mevcut faiz oranından yılın ilerleyen dönemlerinde, muhtemelen Eylül ayında, olası bir faiz indirimini içeren projeksiyonunun ardından geldi.

Norveç Kronu, Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından hafif bir değer artışı yaşadı ve haberin kamuoyuna duyurulmasından önce 11,77 olan Euro karşısında 11,75’e yükseldi.

Bugün yeni bir tahmin yayınlanmamış olsa da, merkez bankasının politika tahminlerine ilişkin bir sonraki güncellemenin 20 Haziran’da yapılması planlanıyor. Norges Bank’ın daha önceki açıklamaları faiz indirimi beklentisine yol açmıştı ancak Norveç para birimindeki zayıflama ve diğer ülkelerde ortaya çıkan enflasyon işaretleri gibi son gelişmeler bazı analistlerin planlanan faiz indiriminin ertelenebileceği yönünde spekülasyon yapmasına neden oldu.

Norges Bank’ın bugünkü kararı, belirsiz ekonomik göstergeler karşısında ihtiyatı yansıtıyor ve bankanın fiyat istikrarını sağlamak için politika patikasını gerektiği gibi ayarlamaya hazır olduğunu gösteriyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberhocalar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu